Przejdź do głównej zawartości
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Co zabrać na biwak - lista

 Przed wyjazdem w teren na nockę trzeba zadać sobie podstawę, co chcemy wziąć i jak chcemy spędzić czas. Inne rzeczy weźmiemy na biwak przy aucie, a inne na taki z plecakiem.


Przedstawiony poniżej zestaw to najbardziej uniwersalny i podstawowy set, który powinien być użyty jako wyjście do planowania biwaków.

  • Sprzęt noclegowy. W tej kategorii mieścimy cały nasz dom, czyli:

  1. Śpiwór,
  2. Schronienie :namiot/tarp/hamak i inne alternatywy
  3. Materac/karimatę

  • Kuchnia podstawowym zestawem do przegotowania posiłku w terenie jest:

  1. Kuchenka może być gazowa/benzynowa/spirytusowa, a nawet ognisko
  2. Zestaw naczyń do gotowania
  3. Kubek i łyżka
  4. Jedzenie według potrzeb


  • Dodatkowe rzeczy

  1. Latarka
  2. Nóż
  3. Dokumenty
  4. Pieniądze
  5. Apteczka

  • Ubrania - to szeroki termin, zależny od aktywności i warunków. Dobierz je tak, by zapewniły Ci komfort termiczny i ochroniły przed warunkami atmosferycznymi. Podstawowy zestaw to:
  1. Bielizna w zapasie
  2. Wygodne buty dopasowane do warunków
  3. Polar lub inna ciepła bluza
  4. Kurtka przeciwdeszczowa
  5. buff - komin
  6. Zapasowe skarpety
  7. Czapka z daszkiem
  8. Rękawice/ciepła czapka/szalik - gdy jest zimno
  9. Spodnie membranowe - opcjonalnie

  • Higiena tu każdy wedle potrzeb powinien dobrać to, co uzna za konieczne. Warto zwrócić uwagę, by wszystkie środki były ekologiczne i biodegradowalne.
  1. Szare mydło - klasyka gatunku.
  2. Koncentrat SeaToSummit - genialny środek do mycia siebie, garnków, prania itd. Do tego jest ekologiczny, świetnie może zastąpić szare mydło i inne szampony. Jest lekki i bardzo wydajny.
  3. Ręcznik, lekki z mikrofibry
  4. Papier toaletowy, podstawa świata! 
  5. Pasta do zębów i szczoteczka


Powyższa lista to tylko wykaz takich podstawowych i niezbędnych elementów wyposażenia, by zacząć przygodę z outdoorem. Z czasem z części powyższych produktów zrezygnujecie, zmienicie na inne, dodacie coś itd. Ale to powinno na początek wystarczyć. Pamiętajcie to tylko wskazówki, a nie gotowa lista ;) Zdrowego rozsądku nic nie zastąpi ;) 









Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Góry Bucegi i ich tajemnice

 M imo sporego opóźnienia przez zabawy w offroad zwykłym SUVem, dotarliśmy w góry Bucegi. Piękne pasmo, skrywające wiele tajemnic i ciekawostek. Według niektórych badaczy tereny te zamieszkiwała nieznana cywilizacja i to podobno jeszcze ta sprzed wielkiego potopu - Atlantydzi, a może kosmici? Tego jeszcze nikt nie wyjaśnił. Ale jedno jest pewne, według wielu publikacji góry te coś kryją, coś co jest silnie pilnowane przez rząd rumuński, amerykański i Watykan!  W góry dotarliśmy późnym popołudniem, więc nie tracąc czasu, błyskawicznie ruszyliśmy w teren, by zobaczyć sfinksa i nie tylko. Od parkingu towarzyszył nam bardzo sympatyczny psiak, mały kundelek, bał się i nie dał się pogłaskać, ale dzielnie szedł cały czas obok nas. Góry Bucegi są piękne, skały, łąki, sporadyczny śnieg i silny wiatr towarzyszą nam cały czas, aż do samej skały, która nosi nazwę sfinks. Skała faktycznie przypomina pod pewnym kątem sfinksa. Ale ciekawsza jest teoria, skąd ten kształt. Jest bowiem pewna gr...

Torba Foxtrot mk2 od Predathor.pl

N erka za mało, a plecak za dużo? Często stajecie przed takim problemem? Od niedawna na rynku dostępna jest torba biodrowa Helikon-tex Foxtrot mk2 , która rozwiązuje ten odwieczny problem. Torba zaprojektowana przez Helikona i Survivaltech została stworzona tak, by wygodnie przenosić najpotrzebniejsze rzeczy w każdym terenie. Zwłaszcza podczas długich marszy, gdzie plecak to nie do końca najlepsze rozwiązanie, tutaj też całe obciążenie spoczywa na biodrach, a szelki nie zaburzają termoregulacji, jak to w wypadku plecaka, dzięki czemu nie cierpimy na przepocone plecy, co zwłaszcza w chłodnych porach roku jest dość kontuzjogenne. Foxtrot od Predathora  jest przeznaczony na długie marsze, główny test przebiegał właśnie podczas marszu 42 km. Sprawdził się świetnie. Pojemność całkiem przyjemna, zmieściło się trochę jedzenia, ciepła czapka, grube zimowe Mechanixy, kompas, super kubek, poncho Sea to summit, multitool, krzesiwo, kamerka i kilka innych bajerów, pod spodem przytroc...

Byłem w Zielonej Interii

 Zawsze chciałem wziąć udział w jakiejś audycji i w końcu się udało, kilka dni temu miałem przyjemność nagrywać materiał dla zielonej interii o szeroko pojętym bushcraftcie. Jeśli masz ochotę posłuchać naszej rozmowy to poniżej wrzucam link do podcastu. https://zielona.interia.pl/podcast/news-wspolczesna-szkola-przetrwania-lozko-z-szyszek-i-woda-ze-zro,nId,7287312