Większość z Was wie, że jesteśmy zwolennikami spania na glebie, ale czasem lubimy się leniwie pobujać. Dlatego też miniony sezon zimowy spędziliśmy otuleni w zestaw hamakowy od Leniwiec-hamaki.pl.
Zestaw składa się z 2 elementów: hamaka, który ma mega ciekawe i zaskakujące rozwiązanie i podpinki. Zacznijmy od elementu zapewniającego ciepło. Podpinka hamakowa w wersji lite wypełniona syntetycznym puchem, a konkretnie Climashield Apex 3.0 o gramaturze 102g/m2 - syntetyczne wypełnienie rurkowe, które bardzo dobrze zastępuje puch i ma następujące właściwości:
- Jest odporne na wilgoć. Nawet gdy zmoknie, dość sprawnie schnie i, co najważniejsze, dalej izoluje.
- Jest dość lekkie, nie ma takich parametrów jak puch, ale niewiele gorsze.
- Jest odporne na zgniatanie, długie przechowywanie itd. Włókna nie ulegają połamaniu. Lepiej znosi kompresje niż puch (ale i tak zalecam przechowywać w domu rozprężone).
- Łatwiejsze w pielęgnacji, pranie nie jest tak stresujące jak przy puchu. Climashield nie ulega przemieszczeniu i zbryleniu podczas czyszczenia.
- Odporne na rozciąganie, wielokrotne rozkładanie i zwijanie nie powoduje degradacji materiału.
- Ma świetny stosunek wagi do termiki - jak na syntetyczne ocieplenie ;)
Według producenta ocieplacz zapewnia komfort w temperaturach w okolicach 0*C. I faktycznie tak jest, w -2/+2 stopniach mamy pełen komfort. Przy temperaturach nieco niższych też jest dość znośnie. Używając odpowiedniego śpiwora, bezpiecznie i dość wygodnie można spędzić noc w temperaturze nawet -5*C. W niższych robi się już zdecydowanie mniej przyjemnie, warto wtedy dołożyć dodatkową karimatę dla izolacji.
Materiał z jakiego wykonano underquilt charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć i wiatr. Śpiąc w niskich temperaturach, nie czujemy najmniejszego podmuchu wiatru, jesteśmy cali dobrze otuleni jak pod kołderką.
Wymiary podpinki to 140x200 cm. Podpinka otula praktycznie całego człowieka. Kiedy źle się ułożyłem, to trochę podwiewało po nogach lub głowie, natomiast szerokość pokrywa praktycznie cały hamak i świetnie dogrzewa. Jak już jesteśmy przy gabarytach, warto wspomnieć o tym, ile zajmuje miejsca po zwinięciu. Otóż nie jest źle jak na dość grubą i syntetyczną ocieplinę. Bez jakiejkolwiek kompresji zajmuje koło 4 l, co według mnie jest niezłym wynikiem. Natomiast waga to nieco ponad 700 gramów.
System podwieszenia jest właściwie jedyną wadą. Nie jest zły, ale zanim go rozgryziemy i nauczymy się dobrze wieszać, potrzebne jest kilka biwaków. Ale da się to rozkminić ;) Przydałaby się rysunkowa instrukcja, jak prawidłowo podwiesić. Według mnie najlepiej działa, gdy hamak ma cięciwę, bez niej troszkę za bardzo zwisa. Jako zawieszenie wykorzystany jest shockcord, dzięki czemu kiedy kręcimy się w nocy, podpinka pracuje razem z nami. Dla ułatwienia montażu zastosowano klipsy i haczyki (widać je na poniższych zdjęciach).
Podpinka Leniwca jest naprawdę godna uwagi - najwyższej klasy materiały, których używają czołowi producenci sprzętu turystycznego! Samo wykonanie jest też pierwsza klasa, idealne szwy i brak jakichkolwiek wystających nitek itd. Co wcale nie jest normą, nawet wśród produktów topowych producentów.
Czas najwyższy przejść do głównego bujadła. Hamak to prototypowy model Knatty Mod z dość innowacyjnym rozwiązaniem. Przy końcach po przekątnej wszyto gumki. Materiał, w przeciwieństwie do innych modeli dostępnych na rynku, nie ma całej krawędzi napiętej. Leżąc, nie ma uczucia napiętej struny. Krawędź hamaka miło ugina się i pracuje pod głową i stopami. Komfort spania jest na najwyższym poziomie. Mała rzecz, jak kilkanaście centymetrów gumki, potrafi wiele zmienić. Poza tym rozwiązaniem na wygodę wpływa rozmiar bujadła. Jest dłuższy niż większość innych dostępnych modeli. Ma 330 cm, dzięki czemu nawet ktoś wysoki jak ja będzie mógł się wyspać i wiercić. Ważna jest też wygoda użytkowania. W zestawie do wieszania dostałem taśmy, prosty sposób na zawieszenie Kotty Mod między drzewami. Na początek wystarczy, jednak po kilku biwakach zamieniłem fabryczne taśmy na whoopieslings i cięciwę dla jeszcze szybszej i łatwiejszej obsługi.
Hamak wykonany jest z jednego kawałka materiału o szerokości 150 cm, wzmocniony ściegiem wzór plastra miodu. Taki zabieg sprawia, że nawet w przypadku przecięcia materiału dziura nie będzie się powiększała, co pozwala mieć spokojną głowę podczas biwaku.
Przemyślany projekt, świetne materiały i bardzo dobre wykonanie sprawia, że Kotty Mod, który dopiero wejdzie do sprzedaży, jest świetną opcją do biwakowego, ale i rekreacyjnego niedzielnego bujania w leśnych ostępach.
Materiał już dawno używam w innym modelu innego producenta. Faktycznie wytrzymałość i wygoda na jednym z najwyższych poziomów. Czekam teraz na hamak od Leniwca aby mieć porównanie zwłaszcza że w moim przypadku faktycznie zwracam uwagę na szwy i jakość wykończenia.
OdpowiedzUsuńJeśli przyjdzie od Leniwca ( za około 2 tygodnie) to nie omieszkam dać znać.
Długo przychodzi
UsuńDaj znać ! :D
OdpowiedzUsuń