Przejdź do głównej zawartości
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Łabędź Krzykliwy (Cygnus Cygnus)

Łabędzia każdy widział i to nie podlega dyskusji, większość widziała tylko tego najpopularniejszego łabądka, mianowicie ŁABĘDZIA NIEMEGO - ptak ten spotykany najczęściej w parkach, na plażach, wszędzie tam, gdzie można skubnąć od turysty jakąś kanapkę. Oczywiście też często spotykany jest gdzieś nad rzekami, jeziorami czy w innych dzikich miejscach. Jednak mało kto widział Łabędzia Krzykliwego - jest to bardzo płochliwy i rzadki ptak i właśnie nieco informacji i ciekawostek o nim dziś dostaniecie ;)


Łabędź krzykliwy (cygnus cygnus) wielki ptak wodny z rodziny kaczkowatych.
  • Rozpiętość skrzydeł 200cm nawet do 275cm
  • Długość ciała około 140cm (chociaż podobno i takie 170cm się trafiały)
  • Długość jednego skrzydła  57-63cm
Odróżnienie Krzykliwego od Niemego to żaden problem, najprostszym sposobem jest spojrzenie na dziób - Niemy ma pomarańczowy, a Krzykliwy żółty. Inną różnicą jest to, że Krzykliwy jest smuklejszej budowy i ma taki charakterystyczny trąbiący głos.
Jedynie młode są szare w obydwu przypadkach.

Występowanie
Zamieszkuje Palearktykę od Islandii po Kamczatkę, natomiast w Europie i południowo-wschodniej Azji przebywa na zimowych wakacjach (zimuje). W Polsce pierwsze gniazdo stwierdzono dopiero w 1973 roku. Obecnie w naszym kraju lęgi odbywa kilkadziesiąt par, a najłatwiej spotkać je zimą nad morzem w trakcie przelotów. Nam udało się zaobserwować je jakiś czas temu w Borach Tucholskich. Razem ze swoim potomstwem pływały po małych jeziorkach powyrobiskowych.
Poza północą kraju można je spotkać również na północnym-wschodzie, Śląsku, a obecnie nawet w centrum kraju się zdarzają.


Siedlisko
Do życia potrzebuje małych, płytkich jeziorek z bagnistymi brzegami, stawów hodowlanych gęsto zarośniętych, zarastających starorzeczy itd., czyli wszędzie gdzie dziko, błotniście i tak by trudno było podejść. W trakcie przelotów często zatrzymują się na wybrzeżu Bałtyku, zaporach itd. Co ciekawe, Łabędzie Krzykliwe chętnie żerują na polach uprawnych. Poza uprawami żywią się różnymi roślinami zbieranymi na lądzie i w wodzie, czy czymś wygrzebanym z dna. W okresie zimowym czasem żywią się  mięczakami.




Mimo że ich lęgi w Polsce się odbywają to i tak są skrajnie rzadkim ptakiem lęgowym, dlatego ciężko je spotkać, ale na szczęście coraz więcej par przylatuje do nas złożyć jaja, a jaj samica składa 5-6 szarawo-zielonkawych  i wysiaduje je przez nieco ponad miesiąc (35dni). Zaraz po wykluciu Łabędzia rodzinka opuszcza gniazdo i pływa razem przez około 3 miesiące. Rodzina jest ze sobą bardzo zżyta i robią dosłownie wszystko razem, wszędzie się razem udają itd.
Z racji tak małej populacji jest objęty różnymi systemami ochrony, poza tym, że jest objęty ścisłą ochroną to jeszcze między innymi DYREKTYWĄ PTASIĄ z racji ryzyka utraty siedlisk lęgowych na skutek osuszania zbiorników wodnych, usuwania roślinności wodnej oraz ogólnego zanieczyszczenia środowiska.


CIEKAWOSTKI
Gdy słyszysz gdzieś nad wodą dźwięk trąbki to najprawdopodobniej właśnie słyszysz Łabędzia Krzykliwego.
Łabędzie przebywają najwięcej czasu w wodzie, gdyż w niektórych okresach rozwoju są za ciężkie, by mogły się utrzymać na własnych nogach, które są niezwykle słabe.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Góry Bucegi i ich tajemnice

 M imo sporego opóźnienia przez zabawy w offroad zwykłym SUVem, dotarliśmy w góry Bucegi. Piękne pasmo, skrywające wiele tajemnic i ciekawostek. Według niektórych badaczy tereny te zamieszkiwała nieznana cywilizacja i to podobno jeszcze ta sprzed wielkiego potopu - Atlantydzi, a może kosmici? Tego jeszcze nikt nie wyjaśnił. Ale jedno jest pewne, według wielu publikacji góry te coś kryją, coś co jest silnie pilnowane przez rząd rumuński, amerykański i Watykan!  W góry dotarliśmy późnym popołudniem, więc nie tracąc czasu, błyskawicznie ruszyliśmy w teren, by zobaczyć sfinksa i nie tylko. Od parkingu towarzyszył nam bardzo sympatyczny psiak, mały kundelek, bał się i nie dał się pogłaskać, ale dzielnie szedł cały czas obok nas. Góry Bucegi są piękne, skały, łąki, sporadyczny śnieg i silny wiatr towarzyszą nam cały czas, aż do samej skały, która nosi nazwę sfinks. Skała faktycznie przypomina pod pewnym kątem sfinksa. Ale ciekawsza jest teoria, skąd ten kształt. Jest bowiem pewna gr...

Tak na szybkości

B yła mała przerwa w nadawaniu bo był wyjazd  w bory gdzie robiliśmy sporo materiału na bloga i YT - ale już nadrabiamy i ogarniamy co trza i będziemy działać. Na dniach więcej fotek,relacji testów no i długo oczekiwany buszmen na tropie ;) A dziś tak na szybkości kilka fotek z planu zdjęciowego

Blahol BIG ONE nerka idealna?

 D ziś mała recenzja, a może i bardziej opis produktu polskiej manufaktury kurierskiej, bo chyba tak można mówić o firmie BLAHOL . Nerka Big One to najlepsza tego typu torba do jazdy rowerem, której używałem. Służy mi w mieście, na wycieczkach i służyła w trakcie pracy, gdy jeszcze jeździłem jako kurier rowerowy. Warto wspomnieć, że nie jest to zwykła mała nerka na EDC itd. To nerka olbrzymia, można rzec, że wątroba. Długo szukałem czegoś na tyle dużego, by zmieścić: książkę, dokumenty, pompkę, jakieś klucze/narzędzia, coś do jedzenia i doczepić hamak podczas krótkich wycieczek rowerowych, opcjonalnie miała też służyć do przewożenia aparatu razem z obiektywem 70-200! Szukałem, szukałem i znalazłem w ofercie firmy BLAHOL. Nerka BIG ONE daje radę w każdej powierzonej jej misji. Można wygodnie przewieźć cały podręczny majdan czy to nad tyłkiem, czy przekątnie na klacie niczym kołczan prawilności.  Napisałem do Blahola z kilkoma pytaniami - super kontakt, rozwiane wszelkie wątpl...