Będąc w Bukowinie, obowiązkowym punktem na trasie jest monastyr zlokalizowany w miejscowości Gura Humora. Czyż nazwa nie jest dziwnie polska? Mimo że brzmi dla nas znajomo, to w rzeczywistości swoją nazwę ma z języka węgierskiego. Monastyr leży nad rzeką Humora, co znaczy bystra woda.
Prawosławny klasztor swoje początki miał już w XIV/XV wieku, jednak obecny budynek został wzniesiony dopiero w 1530 roku. Ciekawostką jest, że ten, jak i kilka innych okolicznych monastyrów, cechują dość dobrze zachowane zewnętrzne polichromie! W naszym kraju nie spotkałem się z czymś takim, a w rejonie Bukowiny jest to dość normalne.
Obrazy widniejące na ścianach kościoła zaskakują stanem zachowania i nasyceniem barw. Mimo setek lat widać dość dokładnie historie z życia świętych przedstawione w typowo ikoniczny sposób będący rozwinięciem tradycyjnego mołdawskiego malarstwa. Mniej więcej wiek po wzniesieniu monastyru zostały wybudowane mury obronne, które z czasem zostały rozebrane. Dziś została po nich jedynie wieża warowna pełniąca obecnie rolę dzwonnicy. W 1993 roku wpisano klasztor na listę UNESCO.
Nas w tym miejscu urzekła najbardziej kolorystyka i typowy klimat dla świątyń południowego wschodu. Piękne freski od zewnętrznej strony, widać na nich miniony czas, chociażby przez wpisy "wandali" sprzed np. 200 lat ;) Tak, tak, już 200 lat temu ludzie ryli swoje imiona na tych murach, do tego surowy klimat nie ułatwia utrzymania fresków, więc jeśli chcecie je zobaczyć, śpieszcie się ;)
Wnętrze, jak nie trudno się domyślić, jest zachowane w dużo lepszej kondycji. Tam to dopiero odbywa się koncert barw i kolorów. Intensywne freski, piękne ikony i złoto. Można odczuć przepych i wstręt, ale mimo kipiącego bogactwa, jest tu jakiś smak, którego brakuje kościołom w Polsce, zwłaszcza np. w Licheniu :P
Dla zbieraczy pamiątek istotne będzie, to że można nabyć regionalną sztukę, pisanki i ikony, zwłaszcza te malowane na szkle, charakterystyczne dla tego rejonu. Suweniry są w dostępne w dość przyzwoitych pieniądzach.
Komentarze
Prześlij komentarz