Przejdź do głównej zawartości
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zadbaj o swój dom razem z NIKWAX - impregnacja i czyszczenie namiotów

 Koniec wakacji to dla wielu koniec sezonu biwakowego, a nawet jeśli Wasz sezon tak jak nasz trwa cały rok, to raz na jakiś czas warto zadbać o sprzęt. Korzystając z jeszcze ciepłych i słonecznych dni  można zadbać o namioty, tarpy itd. 



Dzięki uprzejmości NIKWAX Polska mogę wam przedstawić jak wyczyścić i zaimpregnować namiot, lub tarp.


To co nas chroni przed deszczem, śniegiem, wiatrem, słońcem i innym złem dostaje w ucho. Promienie słoneczne mocno nadwyrężają materiały, deszcze to niestety też nie sama woda, zawierają coraz więcej zanieczyszczeń. Do tego zwijanie, pakowanie itd. zużywa impregnację. Dodajmy do tego kurz, pyły i mamy całkiem niezły bałagan. 

Pierwszym krokiem powinno być wyczyszczenie z zabrudzeń, do tego celu można użyć szarego mydła lub specjalnego środka np. firmy Nikwax. Dedykowane płyny występują w formie saszetek/butelek do rozrobienia w wodzie lub w atomizerze. Niezależnie od wybranego specyfiku dobrze jest zwilżyć namiot i nanieść środek lub mydło na materiał. Do czyszczenia powinno się użyć delikatnej szmatki. Po wyczyszczeniu całej powierzchni ścieramy resztki środka i pozostawiamy namiot do wyschnięcia. 









Gdy namiot lub tarp jest nowy nie trzeba go ponownie impregnować, fabryczne pokrycie środkiem jest na tyle mocne, że kilka sezonów pociągnie, a sam środek czyszczący odświeża impregnację i trochę chroni materiał. Natomiast gdy wasze schronienie ma już sporo przygód za sobą, warto go dodatkowo po wyczyszczeniu zaimpregnować. Impregnacja przy pomocy Nikwax Tent and gear solarproof podnosi nie tylko wodoodporność materiału (krople wody spływają po nim), ale przede wszystkim chroni tkaninę przed szkodliwym działaniem słońca. Ktoś z Was może sobie zadać pytanie: po co mam impregnować przed słońcem, skoro głównie używam w lesie, cieniu itd. 

W cieniu jest przyjemniej, ale to nie znaczy, że promieniowanie UV nie dociera do ziemi i nie wpływa na materiał. Namioty i tarpy wykonywane są z tkanin powlekanym powłokami hydrofobowymi, które są niszczone przez działanie słońca, ale ono tak samo negatywnie wpływa na sam materiał i zmniejsza jego wytrzymałość. Namiot nieimpregnowany po kilku sezonach na słońcu zacznie rozpadać się w rękach. Już jedno użycie odpowiednich płynów potrafi przedłużyć żywotność przedmiotów kilkukrotnie.








Dlaczego warto wybrać środki marki NIKWAX?  Po pierwsze to działa, używając impregnatu, środka czyszczącego, odżywki itd. możecie być pewni, że Wasz sprzęt jest odpowiednio zaopiekowany. Po drugie te środki są ekologiczne. Skład i cały proces produkcji jest pod rygorystyczną kontrolą tak by produkty nie szkodziły przyrodzie i były możliwie dla niej obojętne. Wszystkie raporty pochlebne, czy nie są przedstawiane opinii publicznej i każdy może przestudiować je na własną rękę i wysnuć wnioski. Co więcej, sama marka angażuje się w liczne akcje związane z ochroną przyrody, zagrożonych gatunków itd.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Góry Bucegi i ich tajemnice

 M imo sporego opóźnienia przez zabawy w offroad zwykłym SUVem, dotarliśmy w góry Bucegi. Piękne pasmo, skrywające wiele tajemnic i ciekawostek. Według niektórych badaczy tereny te zamieszkiwała nieznana cywilizacja i to podobno jeszcze ta sprzed wielkiego potopu - Atlantydzi, a może kosmici? Tego jeszcze nikt nie wyjaśnił. Ale jedno jest pewne, według wielu publikacji góry te coś kryją, coś co jest silnie pilnowane przez rząd rumuński, amerykański i Watykan!  W góry dotarliśmy późnym popołudniem, więc nie tracąc czasu, błyskawicznie ruszyliśmy w teren, by zobaczyć sfinksa i nie tylko. Od parkingu towarzyszył nam bardzo sympatyczny psiak, mały kundelek, bał się i nie dał się pogłaskać, ale dzielnie szedł cały czas obok nas. Góry Bucegi są piękne, skały, łąki, sporadyczny śnieg i silny wiatr towarzyszą nam cały czas, aż do samej skały, która nosi nazwę sfinks. Skała faktycznie przypomina pod pewnym kątem sfinksa. Ale ciekawsza jest teoria, skąd ten kształt. Jest bowiem pewna gr...

Tak na szybkości

B yła mała przerwa w nadawaniu bo był wyjazd  w bory gdzie robiliśmy sporo materiału na bloga i YT - ale już nadrabiamy i ogarniamy co trza i będziemy działać. Na dniach więcej fotek,relacji testów no i długo oczekiwany buszmen na tropie ;) A dziś tak na szybkości kilka fotek z planu zdjęciowego

Blahol BIG ONE nerka idealna?

 D ziś mała recenzja, a może i bardziej opis produktu polskiej manufaktury kurierskiej, bo chyba tak można mówić o firmie BLAHOL . Nerka Big One to najlepsza tego typu torba do jazdy rowerem, której używałem. Służy mi w mieście, na wycieczkach i służyła w trakcie pracy, gdy jeszcze jeździłem jako kurier rowerowy. Warto wspomnieć, że nie jest to zwykła mała nerka na EDC itd. To nerka olbrzymia, można rzec, że wątroba. Długo szukałem czegoś na tyle dużego, by zmieścić: książkę, dokumenty, pompkę, jakieś klucze/narzędzia, coś do jedzenia i doczepić hamak podczas krótkich wycieczek rowerowych, opcjonalnie miała też służyć do przewożenia aparatu razem z obiektywem 70-200! Szukałem, szukałem i znalazłem w ofercie firmy BLAHOL. Nerka BIG ONE daje radę w każdej powierzonej jej misji. Można wygodnie przewieźć cały podręczny majdan czy to nad tyłkiem, czy przekątnie na klacie niczym kołczan prawilności.  Napisałem do Blahola z kilkoma pytaniami - super kontakt, rozwiane wszelkie wątpl...