Zaczynamy cykl porad dla podglądaczy przyrody. Z tej serii postów dowiecie się, gdzie szukać zwierząt, jak je podejść, jak nie dać się zobaczyć itd.
Oglądanie dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku to fantastyczne przeżycie, więc serię wpisów zaczniemy od tego, gdzie udać się na obserwację. Trzeba pamiętać, że nawet stosowanie się do poniższych wskazówek nie daje 100% gwarancji na spotkanie. Zwierzęta różnie się zachowują w różnych momentach dnia, roku itd. Mogą być przepłoszone przez drapieżniki, polowanie itd. Z pewnością moje rady zwiększą szanse na spotkania.
1. Rozpoznanie
Pierwszym krokiem powinno być rozpoznanie naszego terenu. Każde środowisko jest inne i nie w każdym lesie jest dużo zwierzyny,. Czasem łatwiej obejrzeć ciekawe gatunki zwłaszcza ptaki w miejskich parkach.
Dlatego początkiem obserwacji przyrody powinno być rozpoznanie. Można je podzielić na dwa elementy. Poznanie zachowań danego gatunku lub grupy zwierząt, jaką chcemy podejrzeć. Wiedząc, jak się zachowują itd. łatwiej znajdziemy je w terenie.
Drugim elementem rozpoznania jest poznanie terenu, w jakim zamierzamy podglądać przyrodę. Rozeznanie, jakie zwierzęta w nim występują, gdzie są wodopoje, ścieżki zwierząt, itd.
2. Ścieżki zwierząt
Gdy dokonałeś już rozpoznania, zacznij uważnie rozglądać się za ścieżkami zwierząt. Wbrew pozorom łatwo je wypatrzeć, zwłaszcza w okresie jesieni i zimy. Uważnie skanując otaczający las, skup się na w miarę prostych liniach. Zazwyczaj będą to właśnie ścieżki. Tak jak na poniższych zdjęciach.
Jak widzisz, proste wydeptane ścieżki między drzewami, wyrwy w trzcinach, krzakach itd. są łatwo widoczne. Często nawet w mchu, czy niskiej trawie można wyraźnie zobaczyć biegnącą ścieżkę.
3. Ambona
Myśliwych można lubić lub nie, ale znajomości występowania zwierzyny na danym obszarze nie można im odmówić. Więc wszelkie ambony to dobry punkt zaczepienia. Jeśli jest ambona, to w jej okolicy będą zwierzęta. Można sobie usiąść i poczekać lub spenetrować okolice. Ambona jednak ma tę wadę, że jeśli było akurat polowanie, to zwierzęta mogą unikać tego miejsca przez jakiś czas.
3. Wodopój
Zwierzęta tak jak my muszą pić, z tym że często mają utrudniony dostęp do wody. Dlatego podczas rozpoznania staraj się wyszukać bajorek, oczek wodnych, źródełek itd. W takich miejscach zwłaszcza w okresie suszy łatwo będzie o spotkanie.
4. Pytajcie
Pytajcie ludzi, myśliwych, leśniczego itd. gdzie można spotkać zwierzęta, czy widzieli coś ciekawego, a jeśli tak to, kiedy i gdzie. Z doświadczenia rozmowa z miejscowymi to naprawdę dobry sposób na ułatwienie sobie tropienia.
Komentarze
Prześlij komentarz