Jadąc wzdłuż bałtyckich plaż na południu Skanii można zobaczyć wiele zapierających w dech krajobrazów, miejsc itd. Ale jedno z ciekawszych to Ales Stenar, czyli szwedzkie Stonehenge.
Niedaleko Ystad w Skanii dawno temu powstała potężny obiekt o owalnym kształcie. Ales Stenar kształtem przypomina łódź i jest całkiem spory. Wymiary Szwedzkiego Stonehenge to aż 67 metrów długości i 19 szerokości, co daje dwa razy większy wymiar niż najsłynniejszy tego typu obiekt jakim jest Stonehenge! Monument składa się z 59 potężnych głazów ustawionych na sztorc. Każdy kamień waży dobrych kilka ton! Zdecydowana większość budulca jest skryta w ziemi, na powierzchnię wystają tylko końcówki głazów. Największe są dwa głazy leżące na początku i końcu "łodzi" tzw. dziób i rufa, ich wysokość to 3,5 m nad powierzchnią. Patrząc z poziomu ziemi trudno sobie wyobrazić kształt i ogrom konstrukcji, dużo lepiej widać to z powietrza. Niestety w trakcie naszej wizyty wiatr był za silny na odpalenie drona, w sumie przez cały pobyt wiało tak, że dron sobie spędził dwa tygodnie w sakwie.
A kto to wszystko zbudował i po co?
Ogrom pracy, wysiłek, brak nowoczesnych narzędzi i co? W sumie nic, do dziś nie wiadomo dokładnie, dlaczego i po co powstała ta konstrukcja. I to jest chyba najciekawsze, brak informacji daje spore pole wyobraźni. Oczywiście jest kilka oficjalnych teorii, jak i tych mniej oficjalnych.
Jedna z teorii to to, że kamienny krąg jest grobowcem z okolic VI wieku naszej ery, brzmi to dość sensownie, zwłaszcza że według tej teorii głazów było niegdyś więcej, a tylko te 59 ostało się do dziś. Ta teoria ma jednak pewną wadę. Nigdy podczas wykopalisk nie znaleziono tu żadnych szczątków ludzkich!
Tu wychodzi na prowadzenie teoria mówiąca o przeznaczeniu religijnym, miejsce mocy gdzie druidzi i inni szamani realizowali obrządki.
Atrakcja jest łatwo dostępna, kilka parkingów dla samochodów, szlak jest krótki i dostępny dla każdego, z rowerem jak widać też śmiało można zwiedzać. Dodatkową atrakcją jest sama lokalizacja monumentu. Wielki klif i mega widok na linię brzegową!
Komentarze
Prześlij komentarz