Dolina Samicy to niezwykle popularny i oblegany teren pod Poznaniem. Praktycznie codziennie można tam spotkać mniejszą lub większą grupę ludzi na spacerze, treningu, z psami itd. Sami wielokrotnie byliśmy tam w celu rekreacji. A jak się okazało zwykły i w sumie nie najpiękniejszy las kryje cmentarzysko sprzed tysięcy lat.
Blisko Soboty (niedaleko Kiekrza) odkryto dopiero 4 lata temu (w 2019 roku) grobowce z kultury pucharów lejkowatych. Ciekawe jest to, że informacji o tym jest jak na lekarstwo, właściwie brak. Podobno było dosłownie kilka krótkich wpisów na profilach muzeum archeologicznego itd. A to pierwsze takie znalezisko w Wielkopolsce! Ja sam odkryłem informację o tym obiekcie na blogu lucivo.pl szukając ciekawych miejsc na szybki wypad w okolicy Poznania.
Mimo wyjątkowości na skalę regionu w terenie nie znajdziecie żadnej tablicy informacyjnej, ani innych wskazówek na dojście. Same kurhany są słabo widoczne, ale wprawne oko wypatrzy je w leśnym poszyciu. W 2019 roku zostały odkryte przez Tomasza Wiktorzaka dzięki technologii LIDAR. Grobowców jest 5 ich długość to +/- 140 metrów, a w najszerszym miejscu mają 10-15 metrów. Zbudowane są z torfu z okolicznych bagien, gdzie w tamtych czasach mogły znajdować się jeziora. Dziś prezentują się tak, nie wiedząc, że to tu, można przejść obojętnie od kolejne pagórki. Ale faktycznie pozostały obszar lasu jest pozbawiony takich pagórków. Kurhany datowane są na około 5,5 tysiąca lat.
Jeśli chcielibyście odwiedzić to miejsce, to tu macie lokalizację:
https://goo.gl/maps/simfP3pH8TCtwJ8b8
Zdjęcie z LIDARa, gdzie lepiej widać grobowce.
Komentarze
Prześlij komentarz