Przejdź do głównej zawartości
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Masyw Śnieżnika i kozice (a właściwie ich brak).

Pierwsze podrygi zimy, wolny weekend, ładna pogoda - przynajmniej według prognoz - nic innego jak ruszyć na szlak. Pytanie, gdzie? Były różne propozycje, począwszy od Izer, poprzez Góry Złote, Bystrzyckie, ale ostatecznie padło na Masyw Śnieżnika, a konkretniej szczyt Średniak. Na Średniaku występują kozice, te same co w Tatrach. Przywędrowały z Czech w latach 70. i co ciekawe osiedliły się właśnie na Średniaku i niezbyt chętnie przemieszczają się gdzieś indziej. Zdobyły swoją górę i jej pilnują. Populacja szacowana jest na +/- 30 osobników, więc ani mało, ani dużo, szanse na spotkanie jakieś tam są ;)


Z takimi informacjami ochoczo jedziemy na fotołowy. Przyjeżdżamy wcześnie rano do Międzygórza i w błocie oraz pojedynczych kupkach śniegu ruszamy czerwonym szlakiem. Po drodze mamy okazję podziwiać piękne krajobrazy, wędrujemy dalej, aż docieramy do tablicy informacyjnej. Tu odbijamy ścieżką w bok i wędrując w coraz większym śniegu, przy pięknych widokach, obchodzimy Średniak.


Rozglądając się za kozicami, maszerujemy dalej, aż docieramy do bardzo stromego podejścia. Oblodzony stok, niestabilny śnieg, miejscami błoto, nie pozostaje nic jak przeć na przód z nadzieją, że jakaś kozica czeka na szczycie. Niestety mieliśmy okazję zobaczyć jedynie ich tropy i kupy. Na szczycie śniegu sporo, tropy tylko jelenia i pogarszająca się pogoda. Koniec widoków, silny wiatr, chmury, mgła i lekki opad deszczu. Kozic nie zaobserwowaliśmy, nawet tropów nie było, więc mozolnie w śniegu brniemy dalej.


Po kilku kilometrach docieramy do schroniska, ciepła herbatka, parszywa kiełba i dalej w trasę, już na kozice nie liczymy, ale ilość tropów jeleni nastraja optymistycznie. Wędrujemy najpierw niebieskim, by po pewnym czasie brodzenia w śnieżnej brei odbić w leśną drogę, która jeszcze była pokryta dziewiczym śniegiem. Przecieramy szlak i w ładnym, równym, i co ważne osłoniętym od wiatru i mżawko-śniegu miejscu postanawiamy przygotować obozowisko.
Rozwieszamy tarpa (thermotarpa, który jest jedną wielką porażką, ale o tym w filmiku), zbieramy opał i odpoczywamy. Zimowe biwaki cechują się tym, że większość czasu spędza się już po ciemku, więc drewna trzeba sporo przygotować - najlepiej 2-3x więcej niż nam się wydaje, że wystarczy ;)


Noc była całkiem przyjemna, przestało padać, temperatura spadła w okolice -10*C, a nad ranem przyjemne i rześkie -3-4*C. Koło północy jakieś stwory łaziły w pobliżu obozowiska, niestety nic nam się nie pokazało, jedynie słyszeliśmy ich obecność.
Rozpaliliśmy ognisko, opierdzieliliśmy śniadanko i w drogę - niestety już do cywilizacji.


Po kilkudziesięciu metrach docieramy dosłownie do zamrażarki, nagły przeskok temperatury, z rześkich -3 zrobiło się poniżej -10! Jednak po kilku kolejnych metrach zrobiło się już cieplej i w miarę schodzenia śnieg zamieniał się w błoto, które towarzyszyło nam już do samego końca. Nie schodziliśmy szlakiem, tylko przecinką w lesie, która na mapie wyglądała jak droga. Im dalej nią szliśmy tym było ciekawiej. Błoto, kamienie, krzaki, aż trafiliśmy na strumień, który nie dość, że kilka razy musieliśmy przejść, to momentami wędrowaliśmy jego korytem. Po przeprawie przez dziką dzicz docieramy do względnie dobrej drogi z której już widzimy parking i nasz buszmobil. Tak kończy się fotowyprawa na kozice. Wprawdzie kozic nie było, ale i tak było fajnie :)

A filmik już niedługo ;)




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Góry Bucegi i ich tajemnice

 M imo sporego opóźnienia przez zabawy w offroad zwykłym SUVem, dotarliśmy w góry Bucegi. Piękne pasmo, skrywające wiele tajemnic i ciekawostek. Według niektórych badaczy tereny te zamieszkiwała nieznana cywilizacja i to podobno jeszcze ta sprzed wielkiego potopu - Atlantydzi, a może kosmici? Tego jeszcze nikt nie wyjaśnił. Ale jedno jest pewne, według wielu publikacji góry te coś kryją, coś co jest silnie pilnowane przez rząd rumuński, amerykański i Watykan!  W góry dotarliśmy późnym popołudniem, więc nie tracąc czasu, błyskawicznie ruszyliśmy w teren, by zobaczyć sfinksa i nie tylko. Od parkingu towarzyszył nam bardzo sympatyczny psiak, mały kundelek, bał się i nie dał się pogłaskać, ale dzielnie szedł cały czas obok nas. Góry Bucegi są piękne, skały, łąki, sporadyczny śnieg i silny wiatr towarzyszą nam cały czas, aż do samej skały, która nosi nazwę sfinks. Skała faktycznie przypomina pod pewnym kątem sfinksa. Ale ciekawsza jest teoria, skąd ten kształt. Jest bowiem pewna gr...

Tak na szybkości

B yła mała przerwa w nadawaniu bo był wyjazd  w bory gdzie robiliśmy sporo materiału na bloga i YT - ale już nadrabiamy i ogarniamy co trza i będziemy działać. Na dniach więcej fotek,relacji testów no i długo oczekiwany buszmen na tropie ;) A dziś tak na szybkości kilka fotek z planu zdjęciowego

Blahol BIG ONE nerka idealna?

 D ziś mała recenzja, a może i bardziej opis produktu polskiej manufaktury kurierskiej, bo chyba tak można mówić o firmie BLAHOL . Nerka Big One to najlepsza tego typu torba do jazdy rowerem, której używałem. Służy mi w mieście, na wycieczkach i służyła w trakcie pracy, gdy jeszcze jeździłem jako kurier rowerowy. Warto wspomnieć, że nie jest to zwykła mała nerka na EDC itd. To nerka olbrzymia, można rzec, że wątroba. Długo szukałem czegoś na tyle dużego, by zmieścić: książkę, dokumenty, pompkę, jakieś klucze/narzędzia, coś do jedzenia i doczepić hamak podczas krótkich wycieczek rowerowych, opcjonalnie miała też służyć do przewożenia aparatu razem z obiektywem 70-200! Szukałem, szukałem i znalazłem w ofercie firmy BLAHOL. Nerka BIG ONE daje radę w każdej powierzonej jej misji. Można wygodnie przewieźć cały podręczny majdan czy to nad tyłkiem, czy przekątnie na klacie niczym kołczan prawilności.  Napisałem do Blahola z kilkoma pytaniami - super kontakt, rozwiane wszelkie wątpl...