Przejdź do głównej zawartości
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zdjęcia mogą więcej

Jak myślicie ludzie wolą oglądać obrazki czy czytać ??  Niestety albo stety obrazki. Dziś mało kto czyta co kolwiek ( dobrze,że wy mnie czytacie ;) )  bo raz się nie chce a dwa nie ma czasu.  No i chyba najważniejsza odpowiedź 70% ludzi których się pytam czy czytają po CH....

No ale nie o tym ma być dzisiejszy wywód a o tym,że zdjęcia mogą więcej.  Stawiam,że większość moich czytelników to jednak faceci ( bez urazy drogie fanki ;)  czyli wzrokowcy,chociaż nie ukrywam,że dziś podział na wzrokowców pod względem płci  się nieco zatarł -no ale mimo to, do większości ludzi obraz przemawia bardziej  i szybciej niż coś pisanego.

Takim flagowym przykładem może być zdjęcie BAGIENNIKA ( małego ptaszka) który się pojawił na okładce jednego z przyrodniczych pism wydawanych w USA.  Krótko po tym jak gazeta się ukazała w kioskach budżet na ochronę tego ptaka wzrósł z 36 tyś $ do ponad  1 miliona zielonych!!!!!
Wyobraźcie sobie,że jedno niby głupie zdjęcie może dosłownie uratować a przynajmniej znacznie zwiększyć szanse na przetrwanie gatunku.

foto z neta


Dlatego jednym z moich głównych działań ostatnio to siedzenie i pogłębianie wiedzy przyrodniczej i robienie materiału foto i wideo przyrody, bo a nóż któreś zdjęcie czy materiał będą miały może nie aż taki ale pozytywny wpływ na ochronę tego co jest najcenniejsze - czyli NATURĘ i różne ciekawostki z nią związane.

Jest jeszcze jedna rzecz którą co jak co ale zdjęcia umieją idealnie - oddać chwilę która już nie wróci. Tak jak w przypadku bagiennika, zdjęcie uratowało go przed zniknięciem, zresztą taka sytuacja miała nie tylko miejsce w tym przypadku.
Ale niestety nie raz zdarza się,że to co podziwiamy na fotografiach już przeminęło - tekstem można to przekazać,ale jeśli ktoś nie ma wyobraźni -coraz częściej to się zdarza, bo społeczeństwo głupieje w zastraszającym tempie -  to nie zobaczy tego czegoś. Ale już zdjęcie jest nazwijmy to zrozumiałe dla każdego.




Wbrew pozorom nie tylko zdjęcia mają wpływ na ochronę środowiska, nieraz zdjęcie ma też cholernie pozytywny wpływ na człowieka -  z taki obrazek może dać nie jednemu siłę do walki z chorobą lub przekonać do ruszenia dupska z przed monitora w las ( wiele razy od was dostawałem takie info -dzięki ;)

To wszystko sprawia,że zdjęcia mogą naprawdę dużo. Można spytać po ch... taki wpis, dla wielu po nic a niektórym może uświadomi,że to co się ładnie na zdjęciach ogląda może już nie istnieć.


No i chciał bym was nakłonić do tego by robić mnóstwo zdjęć i nosić aparat przy tyłku zawsze,zwłaszcza podczas leśnych wyjść- dziś w dobie cyfry to nie problem, a zabawa przednia. No i wspomnienia na zawsze można powiedzieć utrwalone.


PS.
Już niedługo kolejny odcinek buszmen na tropie, a w niedzielę ostatni dzień zdjęciowy  ;)

Komentarze

  1. Tak, masz rację, są zdjęcia które powinno mieć się zawsze przy sobie i niekoniecznie musi być to zdjęcie jakiejś osoby. Ja na pulpicie w pracy mam śmiesznego liska przekrzywiającego łebek i jak na niego popatrzę, od razu wzrasta moje morale.

    OdpowiedzUsuń
  2. Osiągamy wtórny analfabetyzm, ale prawdą jest, że pismo obrazkowe jest rozumiane przez każdego. Język ma tu niewielkie znaczenie, byle symbol znany. - IKONOGRAFIA.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Góry Bucegi i ich tajemnice

 M imo sporego opóźnienia przez zabawy w offroad zwykłym SUVem, dotarliśmy w góry Bucegi. Piękne pasmo, skrywające wiele tajemnic i ciekawostek. Według niektórych badaczy tereny te zamieszkiwała nieznana cywilizacja i to podobno jeszcze ta sprzed wielkiego potopu - Atlantydzi, a może kosmici? Tego jeszcze nikt nie wyjaśnił. Ale jedno jest pewne, według wielu publikacji góry te coś kryją, coś co jest silnie pilnowane przez rząd rumuński, amerykański i Watykan!  W góry dotarliśmy późnym popołudniem, więc nie tracąc czasu, błyskawicznie ruszyliśmy w teren, by zobaczyć sfinksa i nie tylko. Od parkingu towarzyszył nam bardzo sympatyczny psiak, mały kundelek, bał się i nie dał się pogłaskać, ale dzielnie szedł cały czas obok nas. Góry Bucegi są piękne, skały, łąki, sporadyczny śnieg i silny wiatr towarzyszą nam cały czas, aż do samej skały, która nosi nazwę sfinks. Skała faktycznie przypomina pod pewnym kątem sfinksa. Ale ciekawsza jest teoria, skąd ten kształt. Jest bowiem pewna gr...

Torba Foxtrot mk2 od Predathor.pl

N erka za mało, a plecak za dużo? Często stajecie przed takim problemem? Od niedawna na rynku dostępna jest torba biodrowa Helikon-tex Foxtrot mk2 , która rozwiązuje ten odwieczny problem. Torba zaprojektowana przez Helikona i Survivaltech została stworzona tak, by wygodnie przenosić najpotrzebniejsze rzeczy w każdym terenie. Zwłaszcza podczas długich marszy, gdzie plecak to nie do końca najlepsze rozwiązanie, tutaj też całe obciążenie spoczywa na biodrach, a szelki nie zaburzają termoregulacji, jak to w wypadku plecaka, dzięki czemu nie cierpimy na przepocone plecy, co zwłaszcza w chłodnych porach roku jest dość kontuzjogenne. Foxtrot od Predathora  jest przeznaczony na długie marsze, główny test przebiegał właśnie podczas marszu 42 km. Sprawdził się świetnie. Pojemność całkiem przyjemna, zmieściło się trochę jedzenia, ciepła czapka, grube zimowe Mechanixy, kompas, super kubek, poncho Sea to summit, multitool, krzesiwo, kamerka i kilka innych bajerów, pod spodem przytroc...

Byłem w Zielonej Interii

 Zawsze chciałem wziąć udział w jakiejś audycji i w końcu się udało, kilka dni temu miałem przyjemność nagrywać materiał dla zielonej interii o szeroko pojętym bushcraftcie. Jeśli masz ochotę posłuchać naszej rozmowy to poniżej wrzucam link do podcastu. https://zielona.interia.pl/podcast/news-wspolczesna-szkola-przetrwania-lozko-z-szyszek-i-woda-ze-zro,nId,7287312