Przejdź do głównej zawartości
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Fruczak Gołąbek - polski koliber

Wczoraj wrzuciłem na FB dość stare zdjęcie polskiego kolibra a dokładnie to motyla o ciekawej nazwie FRUCZAK GOŁĄBEK- z łac.Macroglossum stellatarum.
 I tak też postanowiłem go dziś wam przybliżyć nieco bardziej - czyt. przyrodniczo.

Tegoż koleżkę spotkałem,podczas 1 etapu  projektu INTO THE WILD-POLSKA w górach izerskich, i do niedawna nie wiedziałem co to dokładnie było. Że jakiś rodzaj motyla to się spodziewałem ale co dokładnie  to za cholerę nie mogłem dojść co to za dziwak.
I tak też niedawno jakoś przez przypadek w jakimś opracowaniu przyrodniczym natknąłem się na  jego zdjęcie i  podpis FRUCZAK GOŁĄBEK.

Można by powiedzieć,że motyl jak to motyl każdy zna i widział, jednak ten jest wyjątkowy - zupełnie inna budowa i kształt, długa jak diabli trąbka która genialnie się zwija i rozwija podczas wysysania nektaru itd. No i przede wszystkim sposób poruszania się,a właściwie zdolności zawiśnięcia w miejscu jak śmigłowiec, który sprawia,że człek myśli KOLIBER,CHOLERA W POLSCE KOLIBER!!!!! 


Między innymi właśnie dlatego mam tylko jedno zdjęcie tego koleżki, bo jest to tak fascynujący okaz przyrodniczy,że człek patrzy się jak głupi i nie wie co zrobić ;)


No a teraz trochę informacji o samym GOŁĄBKU - motyl z rodziny zawisakowatych (Sphingidae).

Krępa budowa ciała zupełnie inna niż u bardziej popularnych motyli do tego skrzydła o rozpiętości 5-7 cm przednie szarobrązowe z paskami (swoja drogą ciekawe camo) a tylna para pomarańczowa, do tego to masywne cielsko w  ciapki sprawia super wrażenie optyczne - bardzo urodziwy osobnik to jest. Czyli nie tylko zdolnością zawisania w powietrzu ale i kolorystyką do złudzenia przypomina kolibra -przez co często jest nazywany POLSKIM KOLIBREM.
Ta długa ssawka czy jak kto woli trąbka pozwala mu spijać nektar z kwiatów -nazwijmy to w trudnych warunkach,gdzie niełatwo podfrunąć czy też kielich jest głęboki.  Jego gł. "ofiarami" są kwiaty ostu,wiciokrzewu,przytulii,petunii i floksów. 

Inną ciekawostką jest to,że dziadyga porusza skrzydełkami z prędkością  80 uderzeń na sekundę,przez co w zawisie są prawie niewidoczne.   Jest to idealny przykład, na geniusz i dopracowanie przystosowawcze. Pomyśleć,że natura sama stworzyła śmigłowiec a nie człowiek - nie bez powodu większość wynalazków swoje istnienie zawdzięcza obserwacji świata przyrody.

W naszym kraju występuje głównie na południu. Czyli jak spotkacie kolibra u nas w kraju to najprawdopodobniej właśnie będzie to ten przyjemniaczek.


Jeśli podoba wam się ten wpis i chcielibyście więcej przyrodniczych informacji podanych na luzie to piszcie w kom. a ja już coś raz na jakiś czas stworzę ;)



Komentarze

  1. Wpis się podoba :) Dla mnie ciekawe bardzo!
    W ogóle to pierwszy raz widzę takie zwierzę, więc dzięki Konrad! :)
    Myślę, że z takich "więcej przyrodniczych informacji" może być fajny i bardzo ciekawy blok tematyczny na Twojej stronie. Oczywiście obok pozostałych ciekawych i fajnych tutaj tematów:P
    Ale dość słodzenia:P To Konrad bierz się do roboty i dawaj więcej!!!
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. hahah dzięki =D a o robotę się nie martw będzie zrobiona ;)

      Usuń
  2. Wczoraj podlewajaąc petumie oniemiałam. Zrobiłam fotkę i szukam info, co takiego widziałam. Koliberek??? Nieeeeee. Piękny owad. Dzięki za wpis.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Góry Bucegi i ich tajemnice

 M imo sporego opóźnienia przez zabawy w offroad zwykłym SUVem, dotarliśmy w góry Bucegi. Piękne pasmo, skrywające wiele tajemnic i ciekawostek. Według niektórych badaczy tereny te zamieszkiwała nieznana cywilizacja i to podobno jeszcze ta sprzed wielkiego potopu - Atlantydzi, a może kosmici? Tego jeszcze nikt nie wyjaśnił. Ale jedno jest pewne, według wielu publikacji góry te coś kryją, coś co jest silnie pilnowane przez rząd rumuński, amerykański i Watykan!  W góry dotarliśmy późnym popołudniem, więc nie tracąc czasu, błyskawicznie ruszyliśmy w teren, by zobaczyć sfinksa i nie tylko. Od parkingu towarzyszył nam bardzo sympatyczny psiak, mały kundelek, bał się i nie dał się pogłaskać, ale dzielnie szedł cały czas obok nas. Góry Bucegi są piękne, skały, łąki, sporadyczny śnieg i silny wiatr towarzyszą nam cały czas, aż do samej skały, która nosi nazwę sfinks. Skała faktycznie przypomina pod pewnym kątem sfinksa. Ale ciekawsza jest teoria, skąd ten kształt. Jest bowiem pewna gr...

Tak na szybkości

B yła mała przerwa w nadawaniu bo był wyjazd  w bory gdzie robiliśmy sporo materiału na bloga i YT - ale już nadrabiamy i ogarniamy co trza i będziemy działać. Na dniach więcej fotek,relacji testów no i długo oczekiwany buszmen na tropie ;) A dziś tak na szybkości kilka fotek z planu zdjęciowego

Blahol BIG ONE nerka idealna?

 D ziś mała recenzja, a może i bardziej opis produktu polskiej manufaktury kurierskiej, bo chyba tak można mówić o firmie BLAHOL . Nerka Big One to najlepsza tego typu torba do jazdy rowerem, której używałem. Służy mi w mieście, na wycieczkach i służyła w trakcie pracy, gdy jeszcze jeździłem jako kurier rowerowy. Warto wspomnieć, że nie jest to zwykła mała nerka na EDC itd. To nerka olbrzymia, można rzec, że wątroba. Długo szukałem czegoś na tyle dużego, by zmieścić: książkę, dokumenty, pompkę, jakieś klucze/narzędzia, coś do jedzenia i doczepić hamak podczas krótkich wycieczek rowerowych, opcjonalnie miała też służyć do przewożenia aparatu razem z obiektywem 70-200! Szukałem, szukałem i znalazłem w ofercie firmy BLAHOL. Nerka BIG ONE daje radę w każdej powierzonej jej misji. Można wygodnie przewieźć cały podręczny majdan czy to nad tyłkiem, czy przekątnie na klacie niczym kołczan prawilności.  Napisałem do Blahola z kilkoma pytaniami - super kontakt, rozwiane wszelkie wątpl...