Przejdź do głównej zawartości
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Mariusz Jędzrzejko i Hubert Królikowski-SURVIVAL

Jakiś czas temu kumpel pożyczył mi książkę Survival autorstwa Mariusza Jędrzejko i Huberta Królikowskiego.
Ogólnie książka dość ciekawa ale posiada mnóstwo błędów i nieścisłości które mogą się okazać niebezpieczne dla początkujących survivalowców,bushcraftowców czy każdego sympatyka aktywności na świeżym powietrzu który sięgnie po tą publikacje.

Survival zastał napisany jako typowy poradnik dla początkujących, mnóstwo fajnych rysunków i ciekawe informacje przekazane w przystępny i przyjemny sposób. Niestety większość z tych informacji jest błędna lub dość dyskusyjna. Jednym z przykładów może być np. Konieczność noszenia bawełny zimą przy ciele-dla zabezpieczania przed zimnem.
Każdy kto choć trochę zna się nie tyle na survivalu co na turystyce wie,że bawełna potrafi zabić. Dlatego odradza się ja podczas zimowej działalności OUTDOOROWEJ.

Fajne w tej książce jest wtrącenie mnóstwa własnych doświadczeń które nie są wiedze ale jest tu też sporo zapożyczeń które już niekoniecznie muszą być właściwe.
Dość obszerny jest dział węzłów ale ich nazwy są pomieszane.
Bynajmniej nie chce tu całkowicie negować tej książki czy jej autorów. Bo ci co znają się nieco na fachu znajda tu fajne patenty.

Podsumowując SURVIVAL  to ciekawa książka raczej dla doświadczonych leśnych ludków. Dla początkujących może okazać się niebezpieczna więc warto po lekturze porozmawiać z kimś bardziej doświadczonym w tym rzemiośle. By potem nie żałować.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Góry Bucegi i ich tajemnice

 M imo sporego opóźnienia przez zabawy w offroad zwykłym SUVem, dotarliśmy w góry Bucegi. Piękne pasmo, skrywające wiele tajemnic i ciekawostek. Według niektórych badaczy tereny te zamieszkiwała nieznana cywilizacja i to podobno jeszcze ta sprzed wielkiego potopu - Atlantydzi, a może kosmici? Tego jeszcze nikt nie wyjaśnił. Ale jedno jest pewne, według wielu publikacji góry te coś kryją, coś co jest silnie pilnowane przez rząd rumuński, amerykański i Watykan!  W góry dotarliśmy późnym popołudniem, więc nie tracąc czasu, błyskawicznie ruszyliśmy w teren, by zobaczyć sfinksa i nie tylko. Od parkingu towarzyszył nam bardzo sympatyczny psiak, mały kundelek, bał się i nie dał się pogłaskać, ale dzielnie szedł cały czas obok nas. Góry Bucegi są piękne, skały, łąki, sporadyczny śnieg i silny wiatr towarzyszą nam cały czas, aż do samej skały, która nosi nazwę sfinks. Skała faktycznie przypomina pod pewnym kątem sfinksa. Ale ciekawsza jest teoria, skąd ten kształt. Jest bowiem pewna grupa ludzi

Zdecyduj i przeżyj

N a discovery  jakiś czas temu emitowano program Zdecyduj i przeżyj. Sama koncepcja programu nawet fajna. Pokazane filmiki czy rekonstrukcje zdarzeń z pogranicza survivalu i życia codziennego. Z komentarzem jakiś naukowców i dwie opcja do wyboru. Jedna poprawna a druga skutkująca śmiercią. W programie jest przedstawionych 9 sytuacji i mamy 9 żyć. Każdy niewłaściwy wybór skutkuje utratą jednego a gdy ani razu nie trafimy to nie przetrwamy. Na tym  kończy się fajność programu. Pierwszym zastrzeżeniem jest to,że większość sytuacji niema nic wspólnego z survivalem. Np. jedzenie w łazience czy na biurku. No ja się pytam co to ma wspólnego z przetrwaniem? Raczej nic!! Kolejną sprawą jest to,że Ci eksperci to nie survivalowcy,podróżnicy czy tym podobni a naukowcy. Którzy podchodzą do sprawy w sposób naukowy. Który w sytuacji walki o przetrwanie nie musi być poprawny. Dlatego zdecyduj i przeżyj to bardziej ciekaw program z którym w wielu kwestiach można się zgodzić lub nie. Ale niemożna

Na co zwrócić uwagę wybierając zabudowę do auta - TOP 5

 P isałem już o zabudowie do auta, camperbox to świetna opcja na odkrycie nowego sposobu na podróżowanie. Ale na co zwrócić uwagę wybierając model dla siebie? Dziś szybkie 5 kroków na dobór idealnej opcji dla siebie. 1. AUTO - to podstawowe kryterium przy wyborze zabudowy. Im większy, tym więcej bajerów możesz sobie zamontować. Niestety też nie w każdym aucie można taką zabudowę wsadzić. Dlatego przed rozpoczęciem poszukiwać sprawdź, czy jakikolwiek wariant dostępny na rynku zmieści Ci się w samochodzie.  2. WAGA - jeśli nie zamierzasz wyjmować zabudowy z auta, to pomiń ten punkt. Ale pewnie większość użytkowników camperboxów będzie chciała czasem wyjąć zabudowę, by mieć wolny bagażnik. Wtedy kluczowa staje się waga, nasz prosty box jest już dość ciężki. A to tylko niecałe 30 kg. Cięższe i większe modele będą trudne do samodzielnego wsadzenia i wyjęcia. Weź to pod uwagę. 3. KOMPAKTOWOŚĆ - dla mnie dużym plusem lekkich prostych camperboxów jest łatwość montażu i demontażu. W kilka minut