Przejdź do głównej zawartości
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sztuka zimowej wędrówki.-Allen O`Bannon Mike Clelland

Zima zbliża się wielkimi krokami więc czas zacząć przygotowania. Sztuka zimowej wędrówki.Czyli jak przemieszczać się na nartach i biwakować w śniegu  To świetna propozycja dla wszystkich początkujących jak i zaawansowanych zimowych włóczęgów.
Z tej  książki można dowiedzieć się wiele ciekawych patentów na które samemu by się  nie wpadło. Które są banalnie proste ale zdecydowanie umilają życie na szlaku.

W tej książce zawartych jest bardzo dużo informacji dotyczących biwakowania w śniegu. I nie chodzi tu o biwak z wykorzystaniem namiotu(o tym też jest trochę)  ale najwięcej jest o tym jak zbudować schron ze śniegu czy łącząc pałatkę lub trap i dziurę w śniegu,tworząc 5 gwiazdkowy hotel.
Również jest tu wiele porad dotyczących doboru ekwipunku do konkretnych warunkach. Mnóstwo informacji o najróżniejszych rodzajach odzieży czy innego szpeju ale bardzo dużo porad dotyczących jazdy na nartach. Ale nie po stoku lecz poza nim i poza szlakami.
Czyli w prawdziwej dziczy tam gdzie większość ludzi zawraca
Wielką zaletą tej książki jest jej komiksowy charakter, mnóstwo zabawnych i przejrzystych informacji przedstawionych w bardzo miły dla oka sposób.
Autorzy poradnika to dwóch facetów którzy połowę życia spędzili w lasach i górach a teraz postanowili podzielić się swoimi doświadczeniami na temat: sprzętu,biwaku, umiejętności radzenia sobie w niesprzyjających warunkach czy planowania wędrówki.
Jak sami widzicie jest to całkiem niezła publikacja z którą warto się zapoznać.

Komentarze

  1. No pięknie ale może podasz gdzie tę książkę można kupić. Czy Ty to sprzedajesz?
    Czy uprawiasz pewien szczególnego rodzaju sadyzm buszkraftowy???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Książkę można kupić w sklepie podróżnika, czasem zdarzy się w empiku. A co do tego sadyzmu to nie do końca wiem o co Ci chodzi.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Góry Bucegi i ich tajemnice

 M imo sporego opóźnienia przez zabawy w offroad zwykłym SUVem, dotarliśmy w góry Bucegi. Piękne pasmo, skrywające wiele tajemnic i ciekawostek. Według niektórych badaczy tereny te zamieszkiwała nieznana cywilizacja i to podobno jeszcze ta sprzed wielkiego potopu - Atlantydzi, a może kosmici? Tego jeszcze nikt nie wyjaśnił. Ale jedno jest pewne, według wielu publikacji góry te coś kryją, coś co jest silnie pilnowane przez rząd rumuński, amerykański i Watykan!  W góry dotarliśmy późnym popołudniem, więc nie tracąc czasu, błyskawicznie ruszyliśmy w teren, by zobaczyć sfinksa i nie tylko. Od parkingu towarzyszył nam bardzo sympatyczny psiak, mały kundelek, bał się i nie dał się pogłaskać, ale dzielnie szedł cały czas obok nas. Góry Bucegi są piękne, skały, łąki, sporadyczny śnieg i silny wiatr towarzyszą nam cały czas, aż do samej skały, która nosi nazwę sfinks. Skała faktycznie przypomina pod pewnym kątem sfinksa. Ale ciekawsza jest teoria, skąd ten kształt. Jest bowiem pewna grupa ludzi

Co ułatwi nam przetrwanie. Czyli słów kilka na temat zestawu survivalowego (tzw.survival kit)

T aki zestaw zawsze powinno się mieć przy sobie wybierając się w teren, niezależnie czy poruszasz się pieszo, samochodem, canoe, samolotem czy czymkolwiek. Na rynku jest wiele gotowych zestawów survivalowych, od podstawowych po specjalistyczne zestawy przetrwania dla pilotów w których jest prawie wszystko co może przyjść do głowy. Jednak ja nigdy nie widziałem takiego który by mi odpowiadał pod względem jakości wykonania jak i tego co ma w sobie. Dlatego jestem zwolennikiem zrobienia samemu takiego zestawu, który jest dostosowany do naszych potrzeb i zawiera tylko niezbędny sprzęt. Taki survival kit można podzielić na kilka linii obrony.  Pierwszą i najważniejszą linie powinien tworzyć solidny nóż połączony z krzesiwem, można jeszcze dorzucić multitoola który jest bardzo przydatny w sytuacjach survivalowych. Taki zestaw powinniśmy zawsze mieć przy sobie, nóż umożliwi nam zrobienie schronienia, przygotowania pułapek, porąbania drewna na opał a krzesiwo pozwoli ciesz

Bear Grylls

B ear Grylls to chyba najbardziej znany z przedstawicieli survivalu. Wielu uważa go za showmana a to za sprawą jego programu szkoła przetrwania który jest dość kontrowersyjny. Bear wykonuje w nim mnóstwo popisowych sztuczek których nie jest w stanie powtórzyć żadna osoba walcząca o przetrwanie. Natomiast jeśli przeczyta się dowolną z książek które napisał widzi się zupełnie inny obraz survivalu. Zdecydowanie bliższy bushcraftowi i taki który jest dla każdego. Bear Grylls służył  przez 3 lata w SAS(jednostkach specjalnych Anglii). W czasie służby w wojsku doznał bardzo poważnych obrażeń po nieudanym skoku ze spadochronem. Po złamaniu kręgosłupa w 3 miejscach spędził  18 miesięcy w prestiżowej wojskowej placówce rehabilitacyjnej w Headley Court.  26 maja 1998 roku wspiął się na Mount Everest jako najmłodszy Anglik. Ta wyprawa dała mu możliwość do rozwoju którą wykorzystał i dzięki niej możemy oglądać program szkoła przetrwania . Od 2009 roku jest głównym naczelnikiem brytyjskiej The