Przejdź do głównej zawartości
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeżyna pospolita

 Jeżyna pospolita łatwa do rozpoznania, zdrowa i smaczna.
                                                                                     MONOGRAFIA:

Częściowo zimozielony krzak, liście najczęściej 5-klapkowe, szerokoeliptyczne,szpiczaste u nasady zaokrąglone. Są bardzo mocno pikowane. Z wierzchu ciemnozielone a od spodu srebrzyste.
Łodyga bardzo kolczasta. Kwiaty białe lub jasno różowe.Owoce zbiorcze,pestkowe,czarno-czerwone.
Okres zbioru przypada na czerwiec-wrzesień.
WYSTĘPOWANIE:
Przydroża, ugory,skraje lasów,krzaki oraz zakrzewienia śródpolne.Najczęściej w dość łagodnych regionach gdzie nie występują bardzo srogie zimy. Bardzo częsta w całej europie.
ZASTOSOWANIE:
Przede wszystkim jadalne na surowo owoce. Należy jednak pamiętać,że owoce znajdujące się nisko nad ziemią narażone są na kontakt z lisami czyli istnieje relatywnie duże prawdopodobieństwo złapania tasiemca lisiego(bomblowiec). Większość jeżyn rosnących przy drogach jest, obsikana- dlatego warto dobrze je umyć lub zbierać te z wysokich łodyg lub nieco oddalonych od drogi.
Można również zrobić galaretki lub dżemy nawet sok. Są nawet tacy specjaliści co robią wina i likiery z jeżyny.
CIEKAWOSTKA:
 W samej tylko Europie jest kilkaset odmian jeżyny. Jednak ich rozróżnienie jest niezwykle trudne więc wystarczy przyjąć,że to jeżyna i cieszyć się smakiem.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Góry Bucegi i ich tajemnice

 M imo sporego opóźnienia przez zabawy w offroad zwykłym SUVem, dotarliśmy w góry Bucegi. Piękne pasmo, skrywające wiele tajemnic i ciekawostek. Według niektórych badaczy tereny te zamieszkiwała nieznana cywilizacja i to podobno jeszcze ta sprzed wielkiego potopu - Atlantydzi, a może kosmici? Tego jeszcze nikt nie wyjaśnił. Ale jedno jest pewne, według wielu publikacji góry te coś kryją, coś co jest silnie pilnowane przez rząd rumuński, amerykański i Watykan!  W góry dotarliśmy późnym popołudniem, więc nie tracąc czasu, błyskawicznie ruszyliśmy w teren, by zobaczyć sfinksa i nie tylko. Od parkingu towarzyszył nam bardzo sympatyczny psiak, mały kundelek, bał się i nie dał się pogłaskać, ale dzielnie szedł cały czas obok nas. Góry Bucegi są piękne, skały, łąki, sporadyczny śnieg i silny wiatr towarzyszą nam cały czas, aż do samej skały, która nosi nazwę sfinks. Skała faktycznie przypomina pod pewnym kątem sfinksa. Ale ciekawsza jest teoria, skąd ten kształt. Jest bowiem pewna grupa ludzi

Kontakt

Jeśli macie jakieś pytania czy cokolwiek innego piszcie na: konradbusza@gmail.com Gdzie moje złoto?!

Blahol BIG ONE nerka idealna?

 D ziś mała recenzja, a może i bardziej opis produktu polskiej manufaktury kurierskiej, bo chyba tak można mówić o firmie BLAHOL . Nerka Big One to najlepsza tego typu torba do jazdy rowerem, której używałem. Służy mi w mieście, na wycieczkach i służyła w trakcie pracy, gdy jeszcze jeździłem jako kurier rowerowy. Warto wspomnieć, że nie jest to zwykła mała nerka na EDC itd. To nerka olbrzymia, można rzec, że wątroba. Długo szukałem czegoś na tyle dużego, by zmieścić: książkę, dokumenty, pompkę, jakieś klucze/narzędzia, coś do jedzenia i doczepić hamak podczas krótkich wycieczek rowerowych, opcjonalnie miała też służyć do przewożenia aparatu razem z obiektywem 70-200! Szukałem, szukałem i znalazłem w ofercie firmy BLAHOL. Nerka BIG ONE daje radę w każdej powierzonej jej misji. Można wygodnie przewieźć cały podręczny majdan czy to nad tyłkiem, czy przekątnie na klacie niczym kołczan prawilności.  Napisałem do Blahola z kilkoma pytaniami - super kontakt, rozwiane wszelkie wątpliwości i